PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V souvislosti s novou deskou britských LATITUDES si nabízí jednoduchá otázka. Jak se pozná vyzrálost té či oné kapely? Je jejím průvodním jevem schopnost přijít na každé nahrávce s něčím novým, což nemusí nutně znamenat globálně neotřelou záležitost, leč stačí, když se jedná o výlet do teritoria, se kterým nemá daný interpret příliš mnoho zkušeností? Anebo je to naopak stav, kdy dojde k ustálení svého zpočátku lehce neoposlouchaného stylu do podoby, kdy si takříkajíc sedne a kdy už nelze očekávat nějaká překvapení?
Na tuto otázku není nikdy jednoduchá odpověď a stejně tak je tomu i v případě „Individuation“. Nahrávka, jež vyšla počátkem letošního července skutečně nepřináší žádná nenadálá překvapení. Ovšem ani upevňování pozic tak, jak jej na svém novém albu předvádí tato skupina, není něčím, s čím by měl mít potenciální posluchač nějaký problém. LATITUDES se už v minulosti prezentovali svébytnou hudební formou, která do svého nitra nasávala jak jemné postrockové nuance, tak i obhroublé (post)metalové kytarové kousky.
Kontrastní přístup, kdy se vás v jedné skladbě Britové pokouší semlít pod tíhou těžkotonážních riffů, aby pak v zápětí přispěchal se svojím jemným hlasem Adam Symonds, coby příjemnou ukolébavkou po náročném dni, má stále dostatečné kouzlo. Dalo by se říci, že v tomto směru vše podstatné řekli LATITUDES už na předchozích nahrávkách a z jistého úhlu pohledu by to mohla být pravda, nicméně s každým dalším poslechem novinky se musí uznat, že ač to tentokráte není příliš o nových obzorech, je stále hodně co objevovat.
Jednotlivé kousky si i navzdory jisté předvidatelnosti pramenící ze znalosti předchozí děl této skupiny dokáží zachovat dostatečnou dávku napětí a přitažlivosti, což ve výsledku znamená i silnou chuť jim naslouchat. Pakliže tohle byl hlavní záměr vzniku „Individuation“, musí se nechat, že se jej podařilo naplnit více než dobře.
Snad možná úvodní dvojice skladeb „Hyperstatic Forge“ a „Imitation Ruin“ může zpočátku znamenat jisté rozčarování, hlavně díky důsledné recyklaci již vyzkoušených triků. Drsná hoblovačka v samém úvodu a po ní sametový, snad až teatrálně procítěný vokál jako protiklad k neotesanému vedení kytar v tomto provedení však zatím stále nenudí. Další průběh alba si však už o pozornost žadoní čím dál hlasitěji, až se přistihnete, že během zvuků piána, jež startují jednu na desce možná nejpovedenější kompozici pojmenovanou „Metabolic Pathways“, s napětím očekáváte, co příjde záhy.
Takových momentů však zde ke slyšení zase příliš mnoho není, přesto lze toto dílo doporučit jak k přijemnému a nenucenému poslechu, stejně tak i k náročnějšímu zkoumání. LATITUDES toho tentokráte příliš nového nevymyšleli, neboť sami jsou si vědomi možností, jež jim jejich současný zvuk nabízí. „Individuation“ je příjemnou a svěží nahrávkou, která ale (tentokráte) už nebourá hranice stylů. To však koneckonců ani nebylo její ambicí. Tato skupina zkrátka má co říct a zároveň i moc dobře ví, jak to říct.
Přešlapování na místě anebo upevňování pozic? No, tohle v případě britských LATITUDES nemusíme řešit, protože jejich nová deska je prostě moc dobrá!
7,5 / 10
Tim Blyth
- kytara
Adam Crowley
- kytara
Jon Lyon
- basa
Mike Davies
- bicí
Rich Harper
- klávesy
Adam Symonds
- vokály
1. Hyperstatic Forge
2. Imitation Ruin
3. Vortex Of Malady
4. Isleward
5. Shapeshifting
6. Metabolic Pathways
7. The Glacial Body
8. Individuation (Telos)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Shelsmusic
Stopáž: 58:09
Už jsem si z toho nesedl na zadek jako v případě minulého alba a taky se mi zdá, že melodie toho vokálu jsou podobné těm z minula, ale pořád je to výborné. Tentokrát však "pouze" za...
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.